11 переваг операційної системи Лінукс

Якщо ви недосвідчений користувач, то здається, що Віндовс – це кращий (чи легший) вибір у порівнянні з Лінуксом. Або, якщо ви не задоволені використанням Лінукс, тоді Віндовс буде для вас очевидним вибором.
Проте, насправді, є моменти які дозволяють стверджувати – Лінукс має перевагу над Віндовс.


Отже, переваги Лінукс над Віндовс:
1. Опенсурсне (open source) походження
Наприклад, коли ви купуєте машину, але не можете бачити, що знаходиться під капотом. Подібне трапляється, коли ви використовуєте Віндовс.
А от у випадку з Лінукс все навпаки – це повністю відкритий проект. Ви можете подивитись на джерельний код операційної системи, що є плюсом. Для більшості людей це не є аргументом, але це базова особливість використання GNU/Linux.
2. Безпека

Віндовс сприйнятлива до багатьох типів атак (або зломів). А от Лінукс не така вразлива, не можна стверджувати, що вона зовсім безпечна, але набагато безпечніша за Віндовс.
Лінукс працює таким чином, що робить його безпечною системою. Загалом процес керування пакунками, концепція репозиторіїв та ще кілька функцій створюють кращу безпеку в Лінукс ніж у Віндовс.
При інсталяції Віндовс вам потрібно завантажити(придбати) антивірусну програму, щоб захистити свій комп’ютер від шкідливих програм. Проте Лінукс не вимагає використання антивірусів. Звичайно, існує ще декілька програмних засобів, які допоможуть зберегти вашу систему від загроз, але часто це не потрібно, коли у вас є система Лінукс.
Природна безпека Лінукса полегшить використання і заощадить вам гроші тому, що не доведеться встановлювати платні антивірусні програми.

3. Відродження старих комп’ютерів
Оскільки операційні системи вдосконалюються, вимоги до апаратного забезпечення зростають. Наприклад, якщо ви купуєте Віндовс 10 вам доведеться задовольнити мінімальні вимоги до апаратного забезпечення, щоб успішно її запустити і ви не зможете запустити її на комп’ютерах меншої потужності.
А от за допомогою Лінукс ви зможете використати навіть одні з найстаріших комп’ютерних систем для виконання потрібних завдань. Однак це не означає, що кожен дистрибутив Лінукс буде працювати з 256 мегабайтами оперативної пам’яті в поєднанні із застарілим процесором. Але існують варіанти які можна запустити на таких слабких комп’ютерах (наприклад, Puppy Linux).
Отже, являючись ефективною операційною системою, дистрибутиви Лінукс можуть бути встановлені на безліч типів систем. Натомість Віндовс має вищі вимоги до обладнання.
В цілому, навіть якщо порівнювати високотехнологічну систему Лінукс та високотехнологічну систему з підтримкою Віндовс, вибір Лінукс буде кращим. Саме тому більшість серверів у всьому світі надають перевагу Лінукс ніж Віндовс.

4. Ідеал для програмістів
Лінукс підтримує майже всі основні мови програмування (Python, C/C++, Java, Perl, Ruby та інші). Крім того він пропонує широкий вибір корисних для програмування застосунків.
Термінал Лінукс перевершує командний рядок Віндовс для розробників. Ви знайдете безліч бібліотек, для програмування в Лінукс. Також багато програмістів зазначають, що менеджер пакетів в Лінукс допомагає їм легко виконувати завдання.
Цікаво, що наявність bash-скриптів є також однією з найважливіших причин, чому програмісти віддають перевагу Лінукс.
Лінукс також має вбудовану підтримку ssh, що допоможе вам швидко керувати серверами.

5. Оновлення програм
Зазвичай Майкрософт випускає оновлення програмного забезпечення тоді, коли має багато проблем, які потрібно виправити. З іншого боку, ви б хотіли мати оновлення і для вирішення дрібних проблем.
Отже, з Лінукс ви побачите більше оновлень, для вирішення проблем, що можуть виникнути. Ви не тільки маєте більшу кількість оновлень, але також побачите швидші оновлення програм.

6. Налаштування
Однією з головних переваг використання Лінукс замість Віндовс є налаштовування. Якщо вам подобається детально настроювати зовнішній вигляд системи то Лінукс ідеальна для вас.
Крім вбудованих тем у вас є безліч гарних тем іконок. Крім того, ви можете встановити програму Conky для швидкого відображення системної інформації на стільниці.

7. Різноманітність збірок
У Віндовс мало варіантів збірок. Так, існують різні тарифні плани та пакети, що відрізняються ліцензійними умовами, термінами активації, функціями та ціною.
На відміну від цього в Лінукс ви знайдете збірки(дистрибутиви) відповідно до потреб. Тобто ви можете встановити будь-який дистрибутив Лінукс відповідно до ваших вимог.
Наприклад, існують дистрибутиви Лінукс для хакерів, для програмістів, для дуже старих комп’ютерів. Лінукс існує для всіх.

8. Безкоштовність
Лінукс доступний для всіх безкоштовно! Проте це не так з Віндовс!
Вам не доведеться платити 100-200 баксів, щоб отримати оригінальну копію дистрибутиву Лінукс (наприклад, Ubuntu, Fedora). Тобто це зовсім безкоштовно.
Якщо щось є вільним та ще й корисним – це завжди найкраще з того, що можна очікувати. З тими коштами які ви заощадили ви можете подумати про модернізацію свого комп’ютера (ну, або піти в кафе).

9. Підтримка спільноти
Вам не потрібно наймати експерта для вирішення проблеми, яка виникає у вашій Лінукс системі. Вам просто необхідно знайти вирішення аналогічної проблеми в інтернеті або запитати в інших як її вирішити. Протягом кількох хвилин після публікації теми на будь-якому Лінукс форумі ви можете отримати допомогу у вирішення проблеми безкоштовно.
Є багато активних користувачів Лінукс які завжди готові відповісти на відповідну тему. Чисельність активної спільноти на таких форумах більша, ніж активних учасників на будь-якому Віндовс форумі.
Однак реакція користувачів може відрізнятися залежно від дистрибутиву Лінукс.

10. Надійність
Віндовс, як ми знаємо, стає повільним день за днем. Ви захочете перевстановити Віндовс через деякий час, коли зіткнетесь зі сповільненням чи аваріями у вашій системі.
Якщо ви використовуєте Лінукс, вам не доведеться турбуватися про перевстановлення, щоб повернути системі швидкість. Лінукс допомагає вашій системі бути швидкою тривалий час (насправді, набагато довше !).
Також у Віндовс вам доведеться звикнути до частих перезавантажень.

Якщо ви просто встановили програмне забезпечення, перезавантажте!
Якщо ви нещодавно видалили програмне забезпечення, перезавантажте його!
Якщо ви просто встановили оновлення Windows, перезавантажте!
Якщо система сповільниться, перезавантажте!

Однак, у випадку з Лінукс, вам не доведеться перезавантажуватись для описаних вище ситуацій. Ви можете комфортно продовжувати свою роботу і Лінукс вас не потурбує.
Ще одним фактом, що доводить надійність Лінукс є веб-сервери. Ви можете помітити, що більшість інтернет-гігантів, таких як Google і Facebook, працюють на Лінукс. Навіть майже всі суперкомп’ютери працюють на Лінукс.

11. Приватність
Майкрософт намагається анонімно збирати дані від кожного користувача. Проте це не виглядає переконливо у випадку з найновішою Віндовс 10. Вона вже отримала величезну критику щодо того, як збираються дані, які дані повинні збиратися і які не повинні.
Якщо ви коли-небудь користувались Віндовс1 0, ви можете перейти до налаштувань приватності, щоб знати, що за умовчанням все включено. Навіть якщо ви відмовляєтесь відправляти інформацію про свої дані Майкрософт, вона все одно збирається. Отже, вам знадобиться набір інструментів для відключення шпигунських модулів Віндовс.
Лінукс, навпаки, буде ідеальним рішенням для конфіденційності. Дистрибутиви Лінукс не збирають багато даних (або й не збирають зовсім). Крім того, вам не потрібні додаткові інструменти для захисту вашої конфіденційності.

Переклад з англомовного ресурсу. Оригінальний допис:
https://itsfoss.com/linux-better-than-windows/