25 років GNOME

GNOME 25

15 серпня виповнилось 25 років проекту GNOME. В цей день 1997 року було оголошено про намір створити “повноцінний безкоштовний набір зручних програм та утиліт для стільниці, подібних до CDE та KDE, але повністю заснованих на вільному програмному забезпеченні”.

У березні 1999 з’явилась перша значна версія середовища GNOME 1.0. Вона започаткувала зручне графічне безкоштовне середовище. А також розворушила рух у спільноті opensource, оскільки використовувала у своїй основі вільний інструментарій GTK.

Версія GNOME 2, що була випущена у 2002 році, стала важливою епохою для всього світу графічного інтерфейсу Лінукс. Зручна та зрозуміла для використання стільниця залучила до альтернативної операційної системи багато користувачів. “Другий Ґном” і до нині для багатьох є еталоном того, як має виглядати Лінукс.

GNOME 2.18
зображення wikipedia.org

У 2011 році, із виходом релізу GNOME 3, відбувся кардинальний злам.

GNOME 3
зображення generation-nt.com

На зміну традиційній стільниці з’явилась нова концепція модернового середовища — GNOME Shell. У якій повністю перероблено звичний зовнішній вигляд. Було створено нові елементи та змінено принципи використання. Додано багато удосконалень, уніфікація та спрощення для стандартних програм.

І хоч цей реліз приніс до проекту технологічний прогрес, багатьом користувачам не сподобався такий хід речей. Це спровокувало перехід на інші стільниці та створення нових проектів. Саме через цей розкол з’явились популярні тепер середовища Mate та Cinnamon.

У 2021 році розпочалась нова ера. Відбулась зміна схеми нумерації релізів. Розклад нових випусків перейшов на фіксований шестимісячний цикл. З’явився GNOME 40 у якому здійснено перехід на бібліотеку GTK 4, перероблено принципи роботи із інтерфейсом та багато інших оновлень, що свідчать про прогрес розробки і намагання просуватися вперед.

GNOME 40

За 25 років GNOME отримала як визнання, так і багато критики. Стільниця стала основною для кількох головних дистрибутивів Linux і досі залишається у фаворитах. А також основою для інших проектів.

Залишається побажати многая літа проекту та подальших успіхів у створенні зручного користувацького інтерфейсу.

Детальніше про річницю та цікаві факти можна знайти на спеціальному сайті створеному до ювілею:

https://happybirthdaygnome.org/

А ви користуєтесь чи користувались GNOME ?