Дайджест новин за березень

Дайджест новин зі світу Лінукс та open source

Перший весняний місяць виявився доволі плідним на новини. Зокрема, відбулось пару помітних випусків, що відкривають новий сезон релізів.

Випуск графічного середовища GNOME 44

графічне середовища GNOME 44

Реліз отримав кодову назву “Kuala Lumpur”. В ньому застосовано новий режим відображення вмісту тек у діалогових вікнах для вибору файлів. Покращено меню швидких налаштувань на панелі. Продовжується перехідний етап на шляху до GTK4 та libadwaita. Перероблено сторінку налаштувань безпеки обладнання та параметрів для людей з обмеженими можливостями.

Змінено розділ налаштувань звуку та параметрів миші й тачпаду. Покращено швидкість роботи центру управління програмами GNOME Software, а також реалізовано авто видалення непотрібних середовищ із flatpak. Колекція програм GNOME Circle поповнилась рядом нових застосунків. Зроблено багато інших дрібних удосконалень. Додано декілька гарних шпалер.

Детальніше: gnome.org


Реліз бета-версії Ubuntu 23.04

Лінукс дистрибутив Ubuntu 23.04
зображення omgubuntu.co.uk

Стала доступною для завантаження і тестування бета-версія Убунту 23.04. Серед нововведень новий інсталятор створений на основі Flutter, графічне середовище GNOME 44. На панель Ubuntu Dock додано показ кількості непрочитаних повідомлень у програмах. Зроблено деякі удосконалення у файловому менеджері. Оновлено версії базових програм та системних компонентів, зокрема збірка отримала ядро версії 6.2.

Детальніше: omgubuntu.co.uk


Оновлення редактора 3D графіки Blender 3.5

редактор ЗD-графіки Blender

Головною “родзинкою” випуску стали розширені можливості інструментів для створення волосся та зачісок, також вперше було додано набір вбудованих ассетів для них. Зроблено ряд удосконалень фізики та нод. Додано підтримку карти векторного переміщення (VDM) були до пензля Draw в режимі скульптури. Реалізовано новий композитний сервер на основі GPU для 3D-viewpor. Покращено роботу з освітленням та багато іншого.

Детальніше: blender.org


Реліз інтернет оглядача Firefox 111

Нового не багато. Увімкнено нативні сповіщення для Windows. Користувачі сервісу Firefox Relay отримали опцію створення масок для мейлів Relay безпосередньо з менеджера облікових записів програми. Додано дві нові мови перекладу: Сільхе Фріуліан (fur) і сардинську (sc). Здійснено ряд виправлень безпеки.

Детальніше: mozilla.org


Реліз дистрибутива Kali Linux 2023.1

зображення kali.org

Випуск присвячений десятій річниці проекту. Головною новиною є початок створення нової платформи під назвою Kali Purple. Вона має на меті започаткувати нову сферу розвитку Калі Лінукс — оборонна безпека (defensive security)

Ще одним важливим моментом релізу є поступовий перехід на Python 3.11 тому із цим пов’язане впровадження специфічних тимчасових латок, щоб користувачі отримали час на оновлення своїх скриптів.

Також у Kali Linux 2023.1 оновлено зовнішній вигляд системи (теми, шпалери, меню завантаження та інше). Додано свіжіші версії графічних середовищ XFCE 4.18 та Plasma 5.27. Традиційно додано декілька нових програм та оновлено версії пакетів і бібліотек.

Детальніше: kali.org


Також у березні:

Ubuntu Cinnamon включено в перелік офіційних варіантів збірок Убунту

Оновлення дистрибутива Tails 5.11

Реліз бета-версії дистрибутива Fedora 38)

Amazon представила власний Лінукс дистрибутив з довготривалою підтримкою та оптимізацією для хмарного середовища

Оновлено аудіоплеєр Audacious

Реліз дистрибутива Nitrux 2.7

Через санкції розробники ядра відхиляють російські патчі