Дайджест новин за 12-25 грудня

Дайджест новин зі світу Linux та opensource

Середина грудня видалась багатою на події, переважно це оновлення різноманітних програм. Також відбулись заплановані релізи дистрибутивів та окремі елементи системи.


Реліз редактора відео OpenShot 3.0

У цьому великому випуску заявлено про понад тисячу удосконалень та виправлень. Серед яких покращення стабільності та використання пам’яті. Підвищено продуктивність попереднього перегляду відео. Розширено підтримку відеоформатів та 4K (High DPI)моніторів. Оновлено переклади та документацію. Зроблено чимало покращень у зручності користування програмою.

Детальніше: openshot.org


Представлено Linux Kernel 6.1

Представлено ядро Лінукс версії 6.1. Як і було обіцяно в ньому започатковано підтримку модерної мови програмування Rust. Це має підвищити безпеку і забезпечити подальший розвиток ядра. Включено новий алгоритм MGLUR від Ґуґл для покращення керування пам’яттю. Традиційно додано підтримку великої кількості нових пристроїв. Удосконалено продуктивність файлової системи btrfs.

Детальніше: debugpoint.com


Оновлення відеоредактора Kdenlive 22.12

У випуску було удосконалено роботу з маркерами та анімацію через зовнішній редактор Glaxnimate. Покращено аудіо ефекти та користувацький інтерфейс. Оптимізовано роботу кешу. Розпочато підтримку Qt6. Здійснено ряд інших дрібніших оновлень та виправлень.

Детальніше: kdenlive.org


Реліз браузера Firefox 108

За умовчанням увімкнено імпорт карт, які дозволяють вебсторінкам контролювати поведінку імпорту JavaScript. Для Віндовс 11 реалізовано режим ефективності для фонових вкладок який зменшує використання ресурсів системи. Покращено планування кадрів під час завантаження. Додано клавіатурне скорочення Shift+Esc для швидкого відкриття менеджера процесів (about:processes). Реалізовано підтримку не англійських символів при збереженні та другу pdf-форм. Додано підтримку правильної корекції кольорів зображень для ICCv4 профілів та підтримку Web_MIDI_API

Детальніше: mozilla.org


Вийшов дистрибутив Puppy Linux 22.12 (s15pup)

Дистрибутив Puppy Linux 22.12 (s15pup)

Особливістю збірки стало те, що вона створена на основі компонентів Slackware 15.0. Образи мають LTS ядра 5.15 для 64-бітної версії та 5.10 для 32-біт. Система має вигляд як й інші різновиди дистрибутиву із менеджером вікон JWM 2.4.3. Ще містить ffmpeg з Mplayer для мультимедія файлів та “полегшений” інтернет оглядач на основі Firefox із можливістю встановити інші браузери. Окрім того, наявний набір базових програм зі стільниці LXDE.

Детальніше: debugpointnews.com


Реліз графічного середовища Xfce 4.18

Дійсно довгоочікуваний реліз не приніс значних змін, натомість зроблено чимало невеликих удосконалень. Зокрема у менеджері файлі з’явилась панель із попереднім переглядом зображень, покращено перегляд в режимі списку файлів, в контекстному меню додано пункт для налаштування показуваних колонок, реалізовано функцію виділення файлів інакшим кольором, а також можливість використання популярного меню типу “гамбургер”. Ще додано новий віджет для налаштування комбінацій клавіш. Для панелі створено новий плагін годинника із кількома видами показу. Спрощено інтерфейс пошук налаштувань у центрі керування. Покращено масштабування на екранах із високою роздільною здатність та зроблено багато інших оптимізацій.

Детальніше: alexxcons.github.iohttps://alexxcons.github.io/images/blogpost_8/thunar-preview1.png


Оновлення фото редактора Darktable 4.2

редактор фотографій Darktable

У традиційний щорічному випуску програми додано новий модуль для трансформації зображень. Додано підтримку форматів JPEG XL та WebP із профілями ICC та покращено підтримку інших форматів. Перероблено інтерфейс модуля слайд-шоу. Додано два нові алгоритми для реконструкції підсвічування. Удосконалено модуль для роботи з дублікатами. Реалізовано можливість попереднього перегляду ефектів.

Детальніше: darktable.org


Завершення розробки текстового редактора Atom

15 грудня 2022 відбувся останній етап життя відкритого просунутого текстового редактора Atom. Всі проекти в рамках розробки програми були заархівовані й доступні лише для читання.

Atom позиціювався як безкоштовна вільна альтернатива Sublime Text. Розроблявся безпосередньо Github і став основою для популярної тепер платформи Electron. Але після того, як Майкрософт купила сервіс розробники покинули проект. І компанія закинула розробку редактора, натомість зосередилась над розвитком Microsoft Visual Studio Code, який нині і є рекомендованою заміною.

Проте у світі opensource завдяки спільноті трапляються реінкарнації. Після оголошення закриття було створено проект Pulsar, який на основі наявних напрацювань Atom має на меті продовжити розвиток і вдосконалення сучасного і відкритого редактора. Сайт проекту: https://pulsar-edit.dev


Також за цей період відбулись такі події:

Завершено підтримку OpenSuse Leap 15.4

Реліз дистрибутива Manjaro Linux 22.0

Реліз дистрибутива Tails 5.8

Реліз звукового редактора Ardour 7.2

Реліз звукового редактора MuseScore 4

Оновлення менеджера архівів PeaZip 9.0