Дайджест новин за 19-25 вересня

Середина вересня видалась насиченою на події. Тому й новин у цьому дайджесті назбиралось чимало.

Реліз графічного середовища Gnome 43

графічна оболонка Gnome 43
зображення itsfoss.com

Випуск отримав кодове ім’я “Guadalajara” та продовжує напрямок з поліпшення використання та доступності. Зокрема перероблено меню швидких параметрів, що доступні із панелі на стільниці. Покращено візуальну адаптацію менеджеру файлів до розмірів вікна програми та різних екранів, також його переписано на основі Gtk4.

Додано новий розділ налаштувань “Безпека пристроїв”. Удосконалено інтернет оглядач GnomeWeb, у якому реалізовано підтримку розширень. Оновлений центр програм надає можливість ще легше обирати джерело з якого буде встановлена програма. Також не обійшлось без різноманітних дрібних покращень зовнішнього вигляду та продуктивності роботи середовища.

Вже у жовтні користувачі матимуть змогу повноцінно користуватись свіжим Gnome 43 у нових релізах Убунту 22.10 та Федора 37.

Детальніше: news.itsfoss.com, release.gnome.org


Rust буде додано у Linux Kernel 6.1

На зустрічі розробників Kernel Maintainers Summit Лінус Торвальдс на питання про долю Rust в ядрі Лінукс, заявив, що якщо не з’являться непередбачені проблеми, то у реліз ядра 6.1 вже буде включено перші патчі із Rust.

Детальніше: zdnet.com


Реліз браузера Firefox 105

Цього разу також без суттєвих значних удосконалень. Серед новинок:

  • Додано параметр для друку лише поточної сторінки у діалоговому вікні перегляду.
  • покращено пошук у великих списках для окремих елементів
  • увімкнено двопальцевий свайп для тачпаду для навігації (для Віндовс систем)
  • реалізовано підтримку розділення сервісних працівників для сторонніх контекстів.

Також покращено використання пам’яті й ресурсів системи і виправлено помилки.

Детальніше: mozilla.org


Python 2 видалено з репозиторіїв Arch Linux

Розробники Арч Лінукс вирішили припинити подальшу роботу з підтримки застарілої гілки цієї популярної мови програмування. Користувачі, яким все ще необхідна версія python2, можуть зберегти пакети в системі, але вони вже не отримуватимуть оновлень безпеки. Подальше оновлення таких пакунків можливе лише через AUR.

Детальніше: archlinux.org


Представлено стандартні шпалери Ubuntu 22.10

зображення omgubuntu.co.uk

Наближаючись до виходу нового випуску дистрибутиву з’являється все більше обрисів яким він буде. І от на тижні було визначено шпалеру за умовчанням. Відповідно до традиції ним став образ тварини, яка уособлює кодову назву релізу. Цього разу ним стала африканська антилопа Куду (Kinetic Kudu).

Окрім кольорової версії ще створено стильний монохромний варіант.

зображення omgubuntu.co.uk

Детальніше: omgubuntu.co.uk


Реліз аудіо редактора Audacity 3.2

зображення omgubuntu.co.uk

Від попереднього значного випуску минув рік і за цей час розробники додали кілька нових потужних функцій для роботи зі звуком. Було реалізовано підтримку застосування ефектів в реальному часі. Додано підтримку для плагінів VST3 та використання плагінів форматів VST, VST3, LV2 та LADSP, а також AU для macOS в режимі реального часу.

Створено нову кнопку “Ефекти” для меню треків та окремий розділ для налаштування ефектів. Удосконалено роботу з додатками. Ще було оновлено піктограми, додано можливість поширення аудіофайлів через сервіс audio.com.

Детальніше: omgununtu.co.uk, github.com


До WSL додано підтримку systemd

Компанія Microsoft продовжує удосконалювати свою реалізацію Linux для операційної системи Віндовс. Тепер для користувачів з’явиться можливість використання системного менеджера systemd у підсистемі WSL. Таким чином можна буде застосовувати стандартний systemd без використання додаткових сторонніх надбудов і покращить взаємодію двох операційних систем.

Детальніше: devblogs.microsoft.com