Дайджест новин за 26 вересня – 02 жовтня

Завершальний тиждень першого осіннього місяця знову був багатим на новини. Цього разу окрім хороших повідомлень та очікуваних релізів трапилась й одна не надто приємна подія, яка може погіршити зручність використання Лінукс.

Бета реліз дистрибутиву Ubuntu 22.10

Лінукс дистрибутив Ubuntu 22.10
зображення oomguubuntu.co.uk

Представлена основна тестова збірка перед майбутнім фінальним випуском. Вона включає ті головні новинки про які вже повідомлялось раніше. Зокрема середовище GNOME 43 із відповідними “фішками”, головний аудіо сервер – Pipewire разом із менеджером WirePlumber. Також відзначається зміна стандартного текстового редактора Gedit на Text Editor від Gnome, що більш сумісний із зовнішнім виглядом стільниці. До стандартних програм додано підтримку формату зображень webp. Дистрибутив має ядро Linux 5.19, Mesa 22 та Network Manager 1.40. Оновлено версії інших основних пакетів програм.

Реліз заплановано на 20 жовтня.

Детальніше: omgubuntu.co.uk


Новини від дистрибутиву Linux Mint

зображення blog.linuxmint.com

  • До цьогорічного Різдва має з’явитись реліз Linux Mint 21.1, він отримає ім’я “Vera”
  • оновлено посібник користувача (додано кілька нових статей)
  • оновлення Blueman 2.3.2 в Мінт 21, а версію Timeshift 22.06.5 портовано на Мінт 20
  • покращено роботу із ключами для ppa-сховищ
  • удосконалено Driver Manager
  • реалізовано перевірку iso образів в контекстному меню файлового менеджера за допомогою ISO Verification Tool та покращено програму для запису образів диска на флешку
  • у наступних релізах заплановано приховати на стільниці іконки Комп’ютер, Домівка, Смітник, Мережа

Детальніше: blog.linuxmint.org


Fedora виключить підтримку відеокодеків

зображення news.itsfoss.com

У дистрибутиві Fedora 37, а може навіть і у Fedora 36, зникне підтримка популярних відео кодеків H.264, H.265 та VC-1 за умовчанням. Це пов’язано зі зміною конфігураційного файлу бібліотеки Mesa, розробники якої вирішили викинути із базової поставки кодеки, які мають патенти. Тобто, такий крок має на меті уникнути можливих юридичних наслідків від власників патентів на ці компоненти.

Отже, у свіжому релізі Федори користувачам доведеться більше “шаманити” із налаштуваннями після встановлення чи оновлення. Також є побоювання, що з оновленням версії Mesa в інших дистрибутивах ця ситуація торкнеться ще більшої кількості людей.

Проте, є надія, що пакет Mesa із підтримкою видалених кодеків з’явиться у сторонньому репозиторії RPMFusion.

Детальніше: news.itsfoss.com, debugpointnews.com, debugpointnews.com


Випуск Stellarium 1.0

зображення stellarium.org

Після двадцяти років розробки з’явилась версія під номером 1.0 програми для перегляду зоряного неба Stellarium. В цій версії відбувся перехід на Qt6. Реалізовано нову покращену модель освітлення неба. Розширено можливості астрономічного калькулятора. Покращено роботу на моніторах з високою роздільною здатністю (HiDPI). Оновлено функції списку спостережень та деякі плагіни. Зроблено багато виправлень помилок.

Детальніше: stellarium.org


XFCE 4.18

Після тривалої дворічної розробки відбудеться реліз графічного середовища Xfce 4.18. Це має статися вже у цьому році напередодні Різдва чи Нового року, як своєрідний подарунок фанам проекту.

За цей час накопичено чимало напрацювань. Зокрема, у файловому менеджері Thunar покращаться перейменування та пошук файлів. Xfce Terminal 1.0 матиме удосконалену роботу з вкладками та пам’яттю. Розпочнеться часткова підтримка Wayland. Також відбудеться виправлення помилок та оновлення інших компонентів стільниці.

Попередній стабільний випуск Xfce відбувся у грудні 2020.

Детальніше: debugpointnews.com


Також на тижні:

Оновлення Bash 2.5https://lwn.net/Articles/909596/

Реліз дистрибутиву Parrot OS 5.1https://parrotlinux.org/blog/2022-09-24-parrot-5.1-release-notes/

Реліз фреймворку Qt 6.4https://www.qt.io/blog/qt-6.4-released