Дайджест новин за лютий

Дайджест новин зі світу Лінукс та open source

За минулий місяць життя в середовищі open source дещо активізувалось, тому й маємо черговий огляд новин.

Реліз KDE Plasma 5.27

стільниця KDE Plasma

Випущено нову гілку графічного середовища Плазма, яка матиме подовжену підтримку. Серед новинок програма-вітання Plasma Welcome, що знайомить користувача з основними моментами користування стільницею. Почато реалізацію мозаїчності розташування вікон. Удосконалено візуальний стиль головної теми.

Оптимізовано центр налаштувань у напрямку зменшення кількості сторінок. Зроблено новий дизайн домашньої сторінки центру програм Discover та покращено пошук.

Також оновлено KRunner, панель, системний лоток і віджети. Покращено роботу середовища на Wayland.

Детальніше: kde.org


Випуск браузера Firefox 110

В цій версії додано можливість імпорту закладок історії та паролів з Opera, Opera GX та Vivaldi. На Windows було активовано захист від зловживання сторонніми модулями, які можуть спричинити аварійну поведінку Firefox. Також у “Вінді” увімкнено пісочницю відеокарти, реалізовано можливість блокування сторонніх модулів.

Ще було увімкнено за умовчанням GPU-прискорення Canvas2D. Покращено продуктивність WebGL. Додано нові скорочення клавіш для очищення рядків вводу дати, часу та дати-часу (Ctrl+Backspace та Ctrl+Delete на Windows й Linux; Cmd+Backspace та Cmd+Delete на macOS). Виправлено різні помилки безпеки.

Детальніше: mozilla.org


Оновлення торент-клієнта Transmisson 4.0

torrent клієнт Transmission
зображення linuxuprising.com

Після трирічної перерви розробники додали до програми підтримку BitTorrent v2 та гібридних торентів. Переписано вебверсію із підтримкою мобільних пристроїв. Реалізовано підтримку списки блокування для IPv6. Зроблено функцію приховування деякої інформації при створенні нових торентів. Покращено споживання апаратних ресурсів. Додано підтримку GTK4, Qt5 та Qt6. Здійснено загальну модернізацію коду.

Детальніше: linuxuprising.com


Ubuntu проти Flatpak

Починаючи із цьогорічного весняного релізу 23.04 в дистрибутиві не буде встановлено “із коробки” жодних компонентів, що підтримуватимуть роботу із Flatpak. Це стосується не лише головної збірки, а й інших офіційних видань, таких як Kubuntu, Lubuntu та інших. В Canonical стверджують що такий підхід має покращити досвід для нових користувачів Убунту. А також усуне хибну думку про те, що сторонні Flatpak мають такий же рівень підтримки та стабільності, яка є у традиційних deb та нових snap-програм від розробників спільноти Убунту.

Але інструменти для Flatpak будуть доступні для вільного самостійного встановлення із репозиторіїв Ubuntu. Також при оновленні дистрибутиву вже встановлений Flatpak не видалятиметься.

Детальніше: omgubuntu.co.uk


Також у лютому:

Реліз ядра 6.2

Гілка ядра 6.1 отримала LTS статус її підтримка триватиме до грудня 2026 року.

Розробники мають намір з нуля переробити інтерфейс поштового клієнта Thunderbird

Для Убунту планують створити мінімалістичну десктопну збірку

Ювілейне оновлення дистрибутиву Escuelas Linux 8.0, що позиціюється як операційна система для освітніх закладів.