Дайджест новин 23-29 травня

Минулий тиждень приніс кілька цікавих релізів та надію на вирішення прикрого недоліку із браузером в свіжій Убунту.

Реліз ядра Linux 5.18

зображення omgubuntu.co.uk

Представлено нову версію ядра Лінукс 5.18. Серед основних змін випуску: включення до основного ядра драйвера Intel Software Defined Silicon (SDSi), що обмежує доступ до певних функцій процесора при відсутності спеціального сертифіката від Інтел. Додано повноцінну підтримку плат Raspberry Pi Zero 2 W, чіпів Tesla FSD та удосконалено підтримку найновіших процесорів від АМД та Інтел.

Також здійснено різні покращення в роботі віртуалізації, графіки та інших функцій для обладнання АМД. Реалізовано підтримку шифрованого вводу-виводу та швидкої синхронізації файлової системи Btrfs. Видалено підтримку деякого старого обладнання. Додано нові драйвери для різноманітних пристроїв.

Детальніше: omgubuntu.com.uk


Випуск дистрибутиву Alpine Linux 3.16

зображення linuxiac.com

Свіжа збірка заснована на ядрі 5.15. Має актуальні стільниці GNOME 42 та KDE 5.24. Реліз отримав покращення набору інструментів первинної конфігурації системи та підтримку дисків nvme. Команду sudo було переміщено до не основного репозиторію. Оновлено бібліотеки для розробників: Go 1.18 LLVM 13 Node.js (current) 18.2 Ruby 3.1 Rust 1.60 Python 3.10 PHP 8.1 Podman 4.0. Вилучено Python 2 та PHP 7. Розділ /tmp переведено на використання у вигляді tmpfs.

Детальніше: linuxiac.com


Оновлення серверу звуку Pulse Audio 16

Реалізовано підтримку кодеку Opus для стиснення звуку. Додано підтримку нових звукових пристроїв та покращено взаємодію з кількома старими. З’явилась функція отримання інформації про рівень заряду акумуляторів для блютуз пристроїв. Додано можливість автоматичного повторного з’єднання з сервером після зриву зв’язку при передачі звука через тунелі.

Детальніше: freedesktop.org


В Убунту обіцяють виправити проблеми із snap версією Firefox

Компанія Canonical оголосила про те, що почала вирішення проблем із швидкістю роботи браузера Firefox, який віднедавна за умовчання встановлюється із snap пакунка. Розробники проаналізували та виявили 4 головні та кілька супутніх причини уповільнення запуску програми. Зокрема через велику кількість вбудованих до пакунку файлів для багатьох мов та доповнень, а ще через довге сканування шрифтів, тем та іконок. То ж незабаром можна очікувати на покращення запуску “Вогнелиса”. Або вже зараз перейти на звичний deb варіант встановлення скориставшись інструкцією

Детальніше: omgubuntu.co.uk


Реліз дистрибутиву AlmaLinux 9.0

зображення almalinux.org

Доступний до завантаження випуск дистрибутиву AlmaLinux 9.0, що заснований на гілці RHEL 9. Користувачам пропонуються збірки для архітектур x86_64, aarch64, ppc64le та s390x, а також образи для хмарних сервісів та контейнерів. Оновлення гілки будуть виходити до 2032 року. Основні оновлення такі ж як і в батьківському RHEL 9: ядро 5.14, основна стільниця GNOME 40, видалено Python 2, перехід керування звуком на PireWire та інше.

🐧 🐧 🐧 🐧 🐧 prolinuxua_badge.png 🐧 🐧 🐧 🐧 🐧