Офісний пакет LibreOffice

Однією з головних функцій комп’ютера в офісі є робота з документами. Для цього існують такі типи програм, як текстові процесори, табличні редактори, редактори презентації та інші. Вони об’єднуються у так звані офісні пакети.

Для операційної системи Linux створено кілька офісних пакетів. Найпоширеніший серед них – Libre Office.

Швидкий запуск LibreOffice
Швидкий запуск LibreOffice

Libre Office створений організацією The Document Foundation в 2010 році як окреме відгалуження від іншого офісного пакету OpenOffice.org. Цей пакет є безкоштовним і перекладений на більше ніж на 30 мов світу. До нього входять:

  • LibreOffice Writer
  • LibreOffice Calc
  • LibreOffice Impress
  • LibreOffice Draw
  • LibreOffice Base
  • LibreOffice Math

Існують дві гілки LibreOffice свіжа «fresh» та стабільна «still». В першій розробники впроваджують найновіші напрацювання і вона більш призначена для особистого використання і тестування, оскільки можливі часті падіння. До стабільних випусків включають лише виправлення. Тому ця редакція рекомендована до використання на підприємствах.

Основні можливості LibreOffice аналогічні до таких у Майкрософт Офіс. Стандартним форматом текстових у LibreOffice є odt, для таблиць – ods, для презентацій – odp.

Серед особливостей слід відмітити широкі можливості налаштувань зовнішнього виду, зокрема схеми кольорів та іконок. Можливе вільне редагування та переміщення панелей інструментів на зручне для користувача місце. Не так давно в інтерфейсі LibreOffice з’явилась бокова панель, до якої можна додавати найпотрібніші елементи і таким чином розвантажити верхні панелі.

Дуже зручною штукою є центр швидкого запуску. В якому зображаються останні відкриті документи, містяться пускачі для всіх програм пакету, є зручний перехід до шаблонів і налаштувань.

Коротко про можливості програм з пакету:

LibreOffice Writer – текстовий процесор.

 інтерфейс LibreOffice Writer

Призначений для роботи з текстовими документами. Є вбудована функція збереження в формат pdf. Підтримує вставку графічних та медіа об’єктів, діаграм і таблиць. Є можливість додавання різноманітних ефектів для тексту. Дозволяє додавати примітки та анотації. Має вбудовану перевірку граматики. Перетворює документи в формат pdf без додаткових плагінів. Є можливість роботи з файлами у «хмарі». Загалом підтримує більшість можливостей, що є у Word.

Щодо недоліків – проблеми з підтримкою форматування у форматі doc, docx. Через, що часто втрачається структура документа.

LibreOffice Calc – табличний процесор

інтерфейс LibreOffice Calc

Для роботи з табличними даними з різними форматами. Дозволяє створювати і редагувати формули для обрахунку величин. Підтримує можливості створення діаграм із табличних даних. Дані в клітинка можна форматувати і сортувати. Дозволена зміна вигляду таблиці загалом і окремих клітинок. Підтримує документи з великою кількістю аркушів.

Головною проблемою використання Calc, як повноцінної заміни Exel є певна несумісність формул і макросів між цими програмами.

LibreOffice Impress – програма для створення презентацій

інтерфейс LibreOffice Impress

З її допомогою можна створювати, редагувати та переглядати презентації. Є можливість використовувати шаблони. Наявні різноманітні візуальні ефекти переходів. Підтримує вставку відео та звуку Можна зберігати презентацію у форматах майкрософт офісу.

LibreOffice Draw – своєрідний графічний редактор

інтерфейс LibreOffice Draw

Дозволяє створювати малюнки різної складності і експортувати їх з використанням декількох загальноприйнятих форматів зображень. Крім того, у малюнки можна вставляти таблиці, діаграми, формули та інші елементи, створені в програмах LibreOffice.

Основне призначення – створення нескладних ілюстрацій для ділових документів, наприклад блок-схем, діаграм тощо.

LibreOffice Base – програма для роботи з базами даних

інтерфейс LibreOffice Base

У ній ви можете отримати доступ до даних, які зберігаються в різних форматах баз даних. Ви можете також використовувати Base для підключення до зовнішніх баз даних, таких як MySQL або Oracle. Загалом є аналогом програми Access, проте з меншою функціональність

LibreOffice Math – редактор формул

інтерфейс LibreOffice Math

Дозволяє створювати і редагувати формули різного ступеня складності в символічній формі і вставляти їх потім в інші документи

Корисні посилання:

libreoffice.org – головний сайт

documentation.libreoffice.org – сторінка з документацією

extensions.libreoffice.org – додатки та плагіни

templates.libreoffice.org – шаблони