Основні браузери в Лінукс

Перегляд інтернет-сторінок є ще однією з базових функцій сучасного комп’ютера. Для цього існують спеціальні програми, які називаються браузери.

До п’ятірки найпопулярніших браузерів у світі входять: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer(Microsoft Edge), Safari та Opera. Деякі з них мають версії і для операційної системи Лінукс.


браузер Фаєрфокс в Лінукс

Firefox (вогняний лис) – один за найдавніших браузерів і свого часу був найпопулярнішим. Це вільна і відкрита безкоштовна програма, що розробляється Mozilla Foundation.

В більшості дистрибутивів виступає як головний інтернет-переглядач. В якості головного рушія (програмної основи, яка відповідає за відображення сайтів), використовується Gecko. Для Firefox створено безліч додатків, що розширюють його функціональні можливості. На базі Firefox створюються інші браузери.

браузер Хром в Лінукс

Google Chrome. На сьогоднішній час це найпопулярніший безкоштовний інтернет-переглядач у світі. Розробляється корпорацією Google. Chrome створений на основі Chromium, іншого проекту з відкритим джерельним кодом. Головним рушієм в Хромі є Blink (один з форків WebKit). Особливості: висока інтеграція з сервісами гугл, висока швидкодія, стабільність, вбудована підтримка PDF та Flash. багато корисних додатків. Головним недоліком є чимале використання фізичних ресурсів комп’ютера, зокрема оперативної пам’яті, що стало навіть темою для мемів.

браузер Хроміум в Лінукс

Chromium – це самостійний, відкритий і безкоштовний браузер. В якості рушія в ньому використовується WebKit. Відзначається високою швидкодією та безпекою. На відміну від Хрома не містить додаткових вбудованих засобі для ідентифікації користувачів. Хроміум зараз найчастіше використовується як основа для збірки інших браузерів.

браузер Опера в Лінукс
браузер Опера-некст в Лінукс

Opera – також один з перших браузерів в історії і спочатку був платним. Створений компанією Opera Software. Спочатку базувався на рушії власної розробки Presto, а від версії 15 (з 2013 року) перейшов на рушій Blink (WebKit). Тобто, можна сказати, що тепер це збірка на базі Chromium із додатковою функціональністю. Також підтримує додатки та плагіни. Цікавою особливістю є наявність, в нових версіях, вбудованого VPN сервісу. В деяких репозиторіях залишається функціональною стара версія 12 (Opera-Next).

Корисні посилання:

opera
firefox
addons.mozilla.org
chrome
chromium