Дайджест новин 27 червня — 03 липня

Тиждень між двома літніми місяцями видався найбільш насиченим на новини за останній час. Окрім вже відомих релізів Thunderbird 102 та Vim 9 у світі Лінукс відбулось наступне.

Випуск браузера Firefox 102

Реліз започатковує нову гілку з довготривалою підтримкою ESR. В програму додано захист відстеження через додаткові параметри під час навігації сайтами. Реалізовано вимкнення автоматичного відкриття панелі завантажень. Розширено набір ресурсів із підтримкою субтитрів для режиму “картинка в картинці” та покращено переглядач файлів pdf. Додано можливість використання системного сервісу Geoclue для визначення місця перебування. Декодування аудіо переміщено в окремий ізольований процес.

Детальніше: mozilla.org


Оновлення графічного середовища Unity 7.6

графічне середовище Unity 7.6
зображення unity.ubuntuunity.org

Після шестирічної перерви випущено новий значний стабільний реліз графічної оболонки Unity, яка нині є основою для неофіційної збірки Ubuntu Unity. У випуску удосконалено інтерфейс меню програм Dash та вікна швидкого пошуку HUD. Також модернізовано вигляд бічної панелі з наближенням її до ґномівської. Оптимізовано використання оперативної пам’яті.

Детальніше: unity.ubuntuunity.org


Завершено підтримку Debian 9

дистрибутив Лінукс Debian 9 Strech
зображення wikipedia.org

30 червня 2022 року завершилась підтримка в рамках LTS стадії дистрибутиву Debian 9 “Strech”. Таким чином цей реліз переходить на етап “завершення існування” (End-Of-Life, EOL) свого життєвого циклу.

Користувачам рекомендується оновитись на поточну гілку з довготривалою підтримкою Дебіан 10, або ж перейти на актуальний реліз Дебіан 11. Також про перехід до наступного релізу слід задуматись й тим, хто користується дистрибутивами-нащадками, такими як MX Linux, Deepin, Q4OS, Sparky Linux та іншими.

Разом з тим для тих, хто з певних причин не може полишити Debian 9 існує програма розширеної довготривалої підтримки Extended Long Term Support (ELTS). Нею займається стороння організація Freexian на платній основі з можливістю безоплатного використання. Ці оновлення стосуватимуться лише обмеженої кількості найважливіших пакунків і не торкатимуться ядра. Така розширена підтримка триватиме до тридцятого червня 2027 року.

Більше про життєвий цикл дистрибутивів читайте у статті “Термін життя дистрибутивів Лінукс”

Детальніше: linuxiac.com


Реліз програми для обробки фото Darktable 4

Потужний інструмент для роботи з фото відзначає десяту річницю виходом нового релізу. Тому випуск отримав чимало змін. Зокрема повністю перероблено інтерфейс програми. Додано новий модуль для калібрування кольорів та експозиції. Перероблено модуль Filmic. Зроблені оптимізації для покращення продуктивності роботи та використання OpenCL. Удосконалено підтримку чорно-білих зображень та зроблено багато інших покращень.

Детальніше: darktable.org


Новини розробки Linux Mint 21

linux mint cinnamon desktop

В своєму блозі розробники пишуть що бета-версія нового релізу Лінукс Мінт 21 вже майже готова і незабаром буде представлення усім охочим для тестування. Також повідомляється, що в нову збірку не буде включено пакет systemd-oom, використання якого на Убунту 22.04 отримало багато негативу. Ще було додано підтримку формату зображень Webp для мініатюр та переглядача зображень xviewer. Керуванням блютуз пристроями тепер займатиметься Blueman 2.3 замість Bluberry. А в Timeshift у режимі rsync може обчислювати необхідний простір для знімка системи.

Детальніше: blog.linuxmint.com