Xed

Xed — невеликий та функціональний текстовий редактор.

Програма є складовою частиною набору стандартних базових програм X-Apps, що започаткований у дистрибутиві Linux Mint. До цього набору входять також переглядач документів, медія плеєр, переглядач зображень та організатор фото. Всі вони створені на основі Gnome Core Applications і є форками ґноміських програм з додатковими функціями та уніфікованим інтерфейсом на базі gtk.

X-Apps Text Editor (Xed) підтримує більшість базових функцій редакторів. Такі як повна підтримка кодування utf-8, підсвічування синтаксису, пошук і заміна, друк з підтримкою попереднього перегляду та інших.

Додаткові можливості програми такі:

  • перевірка правопису
  • список тегів
  • сортування рядків
  • показ статистики документу
  • додаткова панель зі швидким доступом до файлів
  • автоматичне завершення слів
  • вилучення кінцевих пробілів із рядків

Вони реалізуються за допомогою додаткових модулів, що можуть вмикатися-вимикатися за потребою.

Інтерфейс у текстового редактора Xed із традиційними панелями меню та інструментів і рядком стану з додатковою інформацією знизу. Наявна бічна панель у вкладах якої відображаються поточні відкриті файли, перелік тегів та спеціальних символів і дерево файлової системи. Всі ці панелі можна приховати і залишати лише необхідні. Відкриті документи організовуються у вкладках, але за потреби легко відкриваються у окремих вікнах.

Програма має повну українську локалізацію. Присутня підтримка клавіатурних скорочень із докладною довідкою. Проте без опції їх зміни. Налаштувань у редакторі достатньо. Окрім керування модулями можна обрати тему оформлення для текстового поля, налаштувати шрифти, відступи, опції перегляду, перенесення слів та прокрутки вкладок.

Xed — чудовий вибір для використання в якості базового текстового редактора для графічного середовища.

Сайт програми: https://github.com/linuxmint/xed